Neegrid soomusrongil

Enamlaste seas laialt levinud legend sellest, et eestlaste poolel võitlesid Vabadussõjas mustanahalised sõdurid, ei olnudki puhas väljamõeldis. Eesti sõjameeste nahk oligi sõna otseses mõttes tume, kuid seda mustusest.

© Rahvusarhiiv

ALO LÕHMUS

25. JAANUAR 2024

Vaenlane tungib Tallinna poole ning Eesti väeosad taganevad, kuid kiirkorras improviseeritud soomusrongid suudavad punaste pealetungi pidurdada. Laiarööpmelise soomusrongi nr 1 ühest poolest formeeritakse 1918. aasta detsembri keskel laiarööpmeline soomusrong nr 2. Selle meeskonna liige J. Pert meenutab elutingimusi rongil.

Rongi meeskond magas oma kohtadel: üks siin nurgas, teine seal, kolmas keset vaguni põrandat. Kuulipildurite vaguni keskpõrand oli väga mudane, üks sõdur asetas siis omale alla neljapulgalise redeli – seda mööda tõusti kuulipildurite komando vagunisse –, et mitte üleni mudaseks saada. Õigest puhkusest polnud juttu, tukuti vaid poole- ja tunniviisi, 4–5 tundi ööpäeva kohta, loomulikult täies riietuses; esimest korda lahtiriietatuna magas isegi rongi adjudant alles 5. veebruaril 1919.

Rakvere jaama roopaseadja putkast leiti üks vana roguskikott. Sellest sai rongiülemale kapten Partsile (Kapten Karl Parts oli Vabadussõjas soomusrongide formeerija ja esimene üldjuht, 1918. aasta detsembris juhatas vast formeeritud laiarööpmelist soomusrongi nr 2. – toim) ja ta kaaslasile esimene pehmem madrats. Muidu magati, pea all tavalisesti puuhalg, sest ka seljakotte saadi hiljem venelastelt (esiti neid soomusronglastel enestel polnud) ja neid võis siis puhkeajal pea alla panna. Nende ridade kirjutajale saadeti hiljem kodunt väike õlgpadi, mis oma ülesande hästi täitis.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress