Peaaegu tuhat aastat moonutati tüdrukutel alates kolmandast eluaastast jalgu, sidudes neid, et saavutada Hiina suurimat staatusesümbolit – kümnest sentimeetrist lühemat lootosjalga. Naised kaotasid võime normaalselt kõndida, kuid mehed armastasid nende kängitsetud jalgu. See võimaldas naistel teha soodsa abielupartii.
© AKG-Images / Ritzau Scanpix
NATASJA BROSTRÖM
1. JUUNI 2020
Vali lapsekisa täitis Hiinas Xiameni linnas kogu tänava. Heli tungis Briti misjonäri John Macgowani majja ning too jäi vapustatuna oma naist Jane’i põrnitsema. Naine selgitas abikaasale, et üks naabrinaine seob parajasti tütre jalgu. John oli Hiinas misjonärina elanud juba peaaegu kaks kümnendit, alates 1863. aastast, kuid jalgade sidumise traditsiooniga ei olnud ta harjunud. Kui karjed valjenesid, sai ka proua Macgowanil villand.
„Ma ei suuda enam istuda ja seda vaest last kuulata,“ ütles ta ning tormas välja tänavale.
Õues mängisid lapsed kulli ja naised lobisesid üksteisega. Keegi ei teinud märkama naabermajast kostvaid karjeid. Kui missis Macgowan majja sisenes, leidiski ta naabrinaise oma tütre jalga sidumas. Side hoidis varbad kokkupigistatuna jalatalla all. Iga uue sidemekihi lisamine pani tüdruku karjuma. Missis Macgowan anus naabrinaist, et too lõpetaks, kuid sai tõreda vastuse.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud