Stockholmis Rootsi kuninga residentsis – Tre Kronori lossis – puhkes ootamatult tulekahju, mille põhjustas hooletu suhtumine tulevalvesse. Hoone puitosad võtsid kiiresti tuld ning loss hävis linnarahva silme all.
© Uppsala Art Museum / Stadsmuseet I Stockholm
KRISTINA EKERO ERIKSSON, MAGNUS BERGSTEN & JAKOB EBERHARDT
1. APRILL 2020
Kui 1697. aasta 7. mail jõudis kätte teine pärastlõunatund, puhkes Stockholmi kuningalossis Tre Kronor (rts Kolm Krooni) tulekahju. See algas renessansistiilis hoone Rüütlite saali pööningult. Lossivalitseja Georg Stiernhoff tormas õnnetusest kuulda saades läbi Rüütlite saali ja rühkis treppidest üles tulekolde poole. Suits ja kuumus peatasid peagi nii tema kui ka tuletõrjeülema Sven Lindbergi. Higise ja nõgisena raporteeris Lindberg, et tulekahju tõttu oli võimatu tulekustutusvahendeid kätte saada. Paanikas kuninglik perekond – Karl XII, tema vanaema ja kaks õde – põgenes lossiruumidest. Ka kirst hiljuti surnud kuninga Karl XI surnukehaga viidi ohutusse kohta. Lossi ees väljas seisnud linnaelanikud vaatasid jahmunult pealt, kuidas kuumuse tõttu purunenud akendest visati välja toole, maale, seinavaipu ja raamatuid.
Tulekahju levis enneolematu kiirusega ühest lossitiivast teise. Poole tunni pärast oli kogu loss leekides, sest vaskplekist katuse all olnud krõbekuivad sarikad ja muud puitosad süttisid väga kiiresti.
Tuli levis isegi peatorni, mis paiknes lossikompleksi keskel. Torni allosas asunud leskkuninganna veinikelder hävis, kui kaheksa pidulikel puhkudel kasutatavat saluudikahurit kukkusid kurdistava raginaga läbi põlenud tornipõrandate keldrissse.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud