Surmavabrikud tootsid genotsiidi

Holokaust on moodsa aja üks hirmsaimaid genotsiide. Alates 1941. aastast kuni Teise maailmasõja lõpuni 1945. aastal tapsid natsid 980 koonduslaagris kokku üle kuue miljoni juudi.

© UNITED STATES HOLOCAUST MEMORIAL MUSEUM

ANDREAS EBBESEN JENSEN

23. JAANUAR 2022

Holokaust on kasutatuim termin süstemaatilise genotsiidi kohta, mida Saksa natsionaal­sotsialistlik partei NSDAP aastail 1941–1945 juutide vastu rakendas.

Holokaust nõudis kuue miljoni juudi elu. Peale nende tapsid ja kiusiasid natsid taga ka mustlasi, poolakaid, Nõukogude kodanikke, kehalise ja vaimse puudega inimesi, homoseksuaale ning oma poliitilisi vastaseid.

Natsid ise ei kasutanud holokausti mõistet, vaid nemad viisid genotsiidi ellu „juudiküsimuse lõpliku lahendamisena“ (sks Endlösung der Judenfrage).

Juudid pole teretulnud

Kui Adolf Hitler sai 1933. aastal Saksamaa kantsleriks, püüdis natsipartei juudi­probleemi lahendada paljude apartheidi meenutavate seadustega, mis isoleerisid juudid Saksa ühiskonnast. Kuulsaimad neist olid Nürnbergi seadused, millega Saksamaa võttis 1935. aastal rohkem kui 500 000 juudilt Saksa kodakondsuse. Sakslaste ja juutide vahel keelati abielud ning seksuaalvahekorrad. Paljud teised seadused piirasid juutide õigust omandada kõrgharidust või töötada olulistel ametikohtadel. Juudid pidid kandma eraldus­märki ja äridele ilmusid sildid „Juudid pole teretulnud“.

Holokaust jõudis otsustavasse etappi 1942. aasta jaanuaris, kui Adolf Hitleri sisering kohtus Wannsee konverentsil, et arutada juudiprobleemi lahendamist. Füürer oli oma suhtumist selgesti väljendanud juba mõni nädal varem ühel erakohtumisel mitme tippnatsiga, kelle hulka kuulusid ka propagandaminister Joseph Goebbels ja SSi juht Heinrich Himmler.

„Juutidest ei jää kuigi palju järele. Laias laastus võib öelda, et 60 protsenti neist tuleb hävitada ja ainult 40 protsenti saab kasutada tööjõuna,“ kirjutas Goebbels 27. märtsil 1942 päevikusse. „Juutide suhtes on langetatud kohtu­otsus, mis on küll barbaarne, kuid nad on selle igati välja teeninud. [—] Selles asjas ei tohi olla sentimentaalne. Kui me juutidega ei võitleks, siis hävitaksid nemad meid.“

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress