Lyndanise lahingus tabas eestlasi ootamatu ebaõnn

© Tallinna Linnamuuseum

ANDO PAJUS

1. JUUNI 2019

Lyndanise lahingu lugu on tähtis peatükk ristisõdade ajaloost Läänemere idakaldal. Sündmus seostub Taani katsetega siin oma võimuala laiendada. Juba 12. sajandi teisest poolest alates olid taanlased üritanud suurendada oma valdusi, haarates uusi territooriume mitmel pool Läänemere kallastel, ent Eesti puhul seni ebaõnnestunud.

Märt Bormeistri maal „Lahing Lyndanise all 15. juunil 1219“ aastast 1946. Suurim viga on siin eestlaste kujutamine ümmarguste, kuplaga kilpidega, mida tollal arheoloogilises leiumaterjalis enam pole – nende asemel on kasutuses olnud tilgakujulised, ilma kuplata kilbid. Ristisõdijad hoiavad kilpe valesti paigutatud käepidemetest, käsi piki kilpi, kuid peaksid kätt hoidma kilbi teljega risti, läbi käepidemete.

© Tallinna Linnamuuseum

Uue võimaluse andis Taani kuningale Riia piiskopi Alberti ning teiste piiskoppide ja ristisõdijate – nagu juba Eestis võidelnud krahv Orlamünde Alberti –appikutsed ristisõjaks eestlaste vastu 1218. aastal Schleswigi riigipäeval. Taanlas­telt seda abi küsides lähtusid piiskop Albert ja teised sakslastest vallutajad ilmselt arusaamast, et Põhja-Eesti allutamiseks nappis neil endil parasjagu sõjalist jõudu. Peale selle andis paavst Honorius III oma bullaga 9. oktoobrist 1218 kuningas Valdemarile õiguse kõigile Eestis hõivatavaile maadele, jagades, nagu ajaloos korduvalt hiljemgi ette on tulnud, maid, mis talle ei kuulunud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress