Maa-alune kirik tuvastati keeruka tehnika abil

Mõistatuslik rajatis maapinnale ulatuvast avatud kuplist vaadatuna.

© Nust Misis

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. NOVEMBER 2019

Venemaa edelaosas iidses Derbenti linnas asuva Narõn-Kala kindluse alt leidsid teadlased arvatavasti riigi vanima kiriku. Tegemist on seintetaguste keldriruumidega, kuhu tungida ei saa, sest nende kohale rajatud kindlus tervikuna on UNESCO maailma­pärandi nimekirjas.

Ruumi uurimiseks tuli teadlastel midagi uut välja mõelda ning nad otsustasid kasutada radiograafiat. Nn müüon-radiograaf registreerib müüonid, mis tekivad siis, kui kosmiline kiirgus Maa atmosfääri tabab. Tundlikud plaadid, mis jäädvustavad neid osakesi, paigutati kupliavasse, kuhu ligipääs on võimalik, ning kahe kuu pärast said teadlased nendelt plaatidelt pildi sellest, kus olid müüonid läbinud kupliava seinu ja kus need olid neeldunud.

Nende andmete põhjal koostati kujutis seinatagustest varjatud ruumidest. „See ruum on ristikujuline ja risti otste tipud on täpselt suunatud vastavasse ilmakaarde,“ selgitas füüsik Natalia Poluhhina. Hoone arvatakse olevat ehitatud umbes 300. aastal, mis teeb sellest vanima kiriku Venemaal. 17.–18. sajandi kirjalikud allikad kirjeldavad, kuidas ruumi kasutati veereservuaarina. Rajatise ristikuju sunnib aga teadlasi kaldu­ma selle poole, et hoone rajati esialgu pühapaigana, sest sarnase kujuga on maailmas ka teisi varakristlikke kirikuid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress