Maa-aluses linnas elas 70 000 inimest

Türgis sattusid arheoloogid sensatsioonilisele leiule, avastades maailma suurima maa-aluse linna. Linn koosneb sadakonna meetri sügavusele ulatuvatest koobastest ja käikudest, kust kunagi otsisid varju tuhanded kristlased.

© Abaca / Ritzau Scanpix

JANNIK PETERSEN

8. DETSEMBER 2022

Kaks aastat tagasi hakkasid arheoloogid välja kaevama Türgi ja Süüria piiril asuvat Matiate’i maa-alust koobastikku. Nüüdseks on selgunud, et 2.–3. sajandil rajatud objekti on õigem nimetada maa-aluseks linnaks.

Kaevetöödel osalevate arheo­loogide hinnangu kohaselt on maa-aluse linna pindala umbes 400 000 ruutmeetrit ning see mahutas kuni 70 000 inimest. Kui see hinnang paika peab, siis oli Matiate maailma suurim maa-alune asum. Türgi provintsipealinna Mardini muuseumi direktor Gani Tarkan ütles, et linn rajati mitte inimeste alaliseks elamiseks, vaid ajutiseks varjumiseks.

On viiteid sellele, et maa-aluse linna rajas kristlik vähemus, keda kiusasid taga roomlased. Asumi sügavusest on arheoloogid leidnud varakristlaste kiriku ja judaismi ühe sümboli – Taaveti tähe. 2. ja 3. sajandil pKr kummardasid roomlased keisrit ja Rooma jumalaid, ent uskmatud heideti lõvidele.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress