Maailma kalleim pidu

Muhammad Reza Pahlavi sai Iraani šahhiks 1941. aastal. Pärsia riigi 2500. aastapäeva tähistamine langes kokku tema valitsemise 30. aastapäevaga.

© Getty Images

STINE OVERBYE & JANNIK PETERSEN

10. OKTOOBER 2023

Iraani šahh Muhammad Reza Pahlavi alustas oma riigi 2500. aastapäeva tähistamise kavandamist juba 1970. aastal. Tema kauged eelkäijad kuningas Kyros II, Dareios I ja Xerxes I olid tugevad valitsejad. Nüüd soovis šahh Vana-Pärsia tähetolmuga värskendada omaenda imagot.

Ekstravagantse peoga saanuks ta maa­ilmale näidata, et Iraan ei seostu üksnes muinasaegse võimsa Pärsiaga, vaid on riik, kus elab tänapäevane moodne
rahvas, kes kasutab kõrgtehnoloogiat ja kannab teksapükse. Kogu maailma kuningate ja presidentide võõrustamine pidi parandama ka tema ebakindlalt püsiva valitsuse legitiimsust.

Šahh otsustas, et piduliku sündmuse tähistamine toimub kuningas Kyros II kroonimise päeval, s.o 1971. aasta oktoobri keskel, kuigi osa ajaloolasi viitas, et riigi sünnipäevaks valitud aeg on umbes 30 aasta võrra ekslik. Šahh valis peopidamise kohaks Persepolise – Vana-Pärsia muistse pealinna varemed –, mis sobivat kulissideks „kõige imelisemale peole, mida maailm eales näinud on“. Pärsia lahest põhjas umbes 300 kilomeetri kaugusel kõrbemaastikul paiknevas Persepolises oli valitsenud mitu Vana-Pärsia kuningat, ent 1970. aastaks olid linnast järel üksnes varemed, mida asustasid maod ja skorpionid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress