Maailma vanim koopamaaling kujutab tüügassiga

45 500 aasta vanune pilt tüügasseast on üle meetri pikkune ja umbes pool meetrit kõrge.

© Ritzau Scanpix

JANNIK PETERSEN

1. JUUNI 2021

Sulawesi saarel leidsid arheoloogid ühe vanima seni teadaolevalt inimese käega loodud koopamaalingu. 45 500 aastat tagasi jäädvustas üks kiviaja kunstnik Leang Tedongnge koopa seinale tüügassea.

Joonistuse vanuse määramine käib meetodil, mis mõõdab, kui palju on uraani isotoopide radioaktiivsus aja jooksul vähenenud. Meetodit peetakse niivõrd täpseks, et veamäär võib olla ainult 400 kuni 500 aastat. Indoneesia saare tüügassiga on niisiis 23 000 aastat vanem kui Prantsusmaalt Lascaux’ groti seintelt leitud metshobuste ja ürgveiste maalingud. Ainult Lõuna-Aafrika saab uhkustada kunstiga, mis on eelnimetatutest veel vanem. Kaplinna lähedal asuvas Blombosi koopas kraapisid inimesed umbes 70 000 aastat tagasi kiviseintele kolmnurksed sümbolid. Sulawesi tüügassiga on aga keerukam naturalistlik maaling, mis nõudis tegijalt juba häid oskusi.

Nii nagu paljud teised kiviaja kunstnikud, signeeris ka Leang Tedongnge koopa seinale tüügassea joonistanud kunstnik oma teose käejäljenditega, mis on näha tüügassea kõrval kaljupinnal. Viimasel ajal on Sulawesist leitud teisigi tähelepanuväärseid teoseid, näiteks eelmisel aastal avastati saare ühest koopast 43 900 aasta vanune kitse kujutav seinamaaling.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress