Caravaggio kaks palet: kunstnik ja mõrvar

Caravaggio oli samamoodi nagu Michelangelo ja Leonardo da Vinci jumalakartlik maalikunstnik, ent tas peitus ka tume, mõrvarlik pool. Kõikjal, kuhu ta läks, voolas veri.

© SHUTTERSTOCK

ELSE CHRISTENSEN

5. MÄRTS 2022

Videviku saabudes valmis­tusid kaks meest Rooma südames Firenze palee esisel väljakul duelliks. Kalender näitas 28. maid 1606 ning kaks riiukukke ja nende sekundandid olid kohad sisse võtnud. Vasakul seisis Rooma ülistatuim kunstnik Caravaggio, tema vastasena seadis ennast valmis kõrgklassi kuuluv röövlinägu Ranuccio Tomassoni.

Need kaks meest vihkasid teineteist kogu südamest ja tõmbasidki mõõgad välja. Vahedad terad välgatasid hääbuvas päevavalguses ja seejärel algas võitlus.

Duellandid raiusid teineteist agres­siivselt, kuid võitlus osutus peagi ilm­selgelt ebavõrdseks. Caravaggio oli tugeva keha­ehitusega, väga kiire reaktsiooniga ning näiliselt täiesti kohkumatu. Tomassonil oli pareerimisega kõvasti tegemist, iga löögiga tuli vastane üha lähemale.

Püüdes Caravaggio pealetungi vältida, Tomassoni komistas. See oli fataalne eksimus. Kiire taibuga Cara­vaggio astus ettepoole ning suskas mõõga vastase kubemesse. Tomassoni möirgas valust ja Caravaggio oli võitnud. See aga ei sundinud kunstnikku peatuma, vaid pöörasena tõmbas ta mõõga Tomassonist välja ja valmistus järgmiseks torkeks.

See ei olnud esimene ega viimane kord, kui lugupeetud kunstnik oli verisesse võitlusesse sattunud. Ikka ja jälle vedas Caravaggio isiksuse tumedam pool ta sekeldustesse. Lõpuks põhjustas see maailmaajaloo ühe geniaalseima ja uuenduslikema kunstniku hävingu.

Põgenes muhkkatku eest

Caravaggio sündis 29. septembril 1571, ühel kirikukalendri tähtsaimal päeval – peaingel Miikaelile pühendatud mihklipäeval. Selle päeva tähistamiseks andsid vanemad lapsele nimeks Michelangelo. Poisi isa Fermo Merisi oli Milanos ehitaja ja töötas mõjuvõimsa Colonna aadliperekonna heaks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress