Made in China - 7 ajaloolist ekspordi edulugu keskriigist

Hiina arhitektuur on levinud ka teistesse Aasia maadesse. Näiteks see Bhoman Khunarami tempel Tais on ehitatud Hiina stiilis templina.

© Shutterstock

MAGNUS VÄSTERBRO

1. NOVEMBER 2020

Aastatuhandeid oli Hiina maailma leiutajate töökoda. Magnetnõel aitas leida sõjavägedel teed, ussikesed tegid pehmeid rõivaid ning paber muutis tualetiskäigu lihtsamaks. Kui Hiina alkeemikud otsisid igavese elu eliksiiri, leidsid nad selle asemel hoopis surma ja hävingu retsepti.

Inglise filosoof ja teadlane Francis Bacon kirjutas 17. sajandi alguses, et ühiskond on läbi teinud epohhi loova muutuse. Selliseks järelduseks andsid alust kolm suur leiutist: püssirohi, kompass ja trükikunst.

Baconi kaasajal olid need kolm leiutist Lääne-Euroopas veel suhteliselt uued, kuid Hiinas, kust need pärinevad, olid kõik kolm kasutusel olnud juba pikka aega. Tegelikult lõi Hiina tsivilisatsioon, mis rajanes haridusele ja tehnilise meisterlikkusele, terve nimekirja leiutisi, mis kuuluvad inimkonna suursaavutuste hulka.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress