Madruse päevik kirjeldab kohutavat õnnetust

Frank Baker oli ainus, kes Halifaxi katastroofi juba selle toimumise päeval kirjeldas.

© Bettmann / Getty Images & Dartmouth Heritage Museum

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. MAI 2020

Madrus Frank Baker toimetas laeval oma igapäevaseid asju, kui ta kuulis kõige hirmsamat plahvatust, mis ta kunagi kuulnud oli ning mida ta kunagi enam kuulda ei tahtnud. Nii kirjutas Baker 1917. aasta 6. detsembri õhtul oma päevikusse, mille tema poeg isa surma järel Kanada Halifaxi muuseumi viis.

Bakeri päeviku sündmuste kirjeldus on ainulaadne pealtnägija tunnistus, sest on kirjutatud sama päeva õhtul, mil toimus ajaloo suurim mittetuuma­plahvatus. Õnnetuse põhjustas kahe laeva kokku­põrge Kanadas Halifaxi sadamas. Neist ühe lastiks oli 2500 tonni lõhkeainet. Kaugemal seisnud patrull-­laeva tekil viibinud Bakeri kirjelduse järgi purustas plahvatus ümberkaudsed laevad ja vigastas ka nende laeva meeskonda, kellest „ühel rebis peaaegu kilose tüki liha reie küljest ära“. Kõikjal vees hulpisid purunenud laevade tükid segamini rebitud kehaosadega inimestega, kogu linn muutus suureks kaoseks. „Miili­de viisi polnud näha muud kui tuleleekide infernot [—] ja söestunud kehi, mis varemetest välja tiriti.“ Baker suri 1977. aastal.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress