Maiade müstiline häving

Umbes 1100 aastat tagasi hakkas maiade tsivilisatsioon järsku hääbuma. Kesk-Ameerika vihmametsadesse rajatud linnad tühjenesid millegipärast mõne aastaga. Arheoloogid on püüdnud leida põhjust, miks kõrgelt arenenud maiade ühiskonda tabas allakäik.

© Shutterstock

ELSE CHRISTENSEN

3. DETSEMBER 2022

Maiade kultuur õitses sadu aastaid tänapäeva Mehhiko, Guate­mala, Belize’i ja Hondurase piir­konnas. Keset läbitungimatut vihma­metsa ehitasid indiaanlased kümnete tuhandete elanikega linnu ja rajasid nende ühendamiseks sadade kilomeetrite pikkusi teid. Ilma et neil olnuks kasutada säärast abivahendit nagu ratas, suutsid nad püstitada võimsaid püramiide.

Põlvkondadepikkune areng ja õitseng lõppesid aga maiade tsivilisatsiooni hävimisega juba ammu enne Euroopa vallutajate Ameerikasse saabumist. Ükshaaval jäeti linnad maha ning peagi mattis vihma­mets need enda alla. Tänapäevased uuringud näitavad, et maiad langesid oma edu ohvriks. Nad õõnestasid paha­aimamatult omaenda olemasolu aluseid.

Heaolu ahvatles elanikke

Maiade tsivilisatsiooni esimestest sajanditest pole säilinud ühtegi kirjalikku allikat. Seetõttu põhineb teave maia indiaanlaste varase ajaloo kohta eelkõige arheoloogilistel leidudel. Potikildude ja religioossete kivikujude jäänuste põhjal on järeldatud, et 2500. aasta paiku eKr asusid Kesk-Ameerikasse, kuhu maiad asutasid hiljem oma tähtsaimad linn­riigid, elama esimesed hõimud.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress