Meeleheitel vallasemad tapsid oma lapsed

Vallasemadus oli 19. sajandi lõpuni Eesti külas häbiasi. Külapoiste, mõisateenijate ja kõrtsipidajate ära naerdud tüdrukud langetasid nii mõnigi kord meeleheitliku otsuse ja tapsid vastsündinud lapse. Kohtunikud said naiste raskest olukorrast enamasti aru ja hoidusid kõige rangematest karistustest.

© Jaan Riet / Heinrich Tiidermann / Eesti Ajaloomuuseum

KERSTI LUST

1. MAI 2020

Lapse saab kõrvaldada, nagu seda nii mõnegagi on tehtud. Just niisugust nõu olevat Helme kirikumõisa maadel elanud Liisa Andressonile (mõnes allikas ka Anderson) andnud lapse isa Henrik Valdmann, kui tüdruk küsis, ega sünnituse juurde ei peaks abi kutsuma. Henrik hiljem eitas, et on sellise soovituse andnud, kuid tunnistas lubadust 19aastane peretütar ära võtta. Liisa ja Henriku vastandamisel kohtus jäid mõlemad oma ütluste juurde. 

Liisa esiklaps sündis isatalu laudas 1875. aasta augustikuu öösel ja suri peagi. Ema väitel ei saanudki ta pimedas aru, kas laps tuli ilmale elusalt või surnult. Viljandi kreisiarsti tehtud lahang tuvastas, et vastsündinu oli olnud elu­võimeline ja hinganud ning surnud aju verevalanduse tagajärjel. 

Pärnu maakohus saatis noorukese Liisa oma maimukese surnukeha peitmise eest – ta oli selle matnud küüni alla – kaheks kuuks vangi, kuid ei mõistnud teda süüdi lapsetapus. Riias asunud Liivimaa õuekohus väljendas arsti hinnangule viidates küll skepsist loomuliku surma suhtes, kuid jättis karistuse muutmata, sest kohtualuse ütlused, mille järgi ta ei suutnud vastsündinu heaks midagi teha oma kehva seisundi tõttu, polevat „täiesti ebatõenäolised“.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress