Mehhiko arheoloogid avastasid maiade metropole ühendava „kiirtee“

© INAH/Uxmal Archaeological Zone

EMRAH SÜTCÜ

19. DETSEMBER 2023

Mehhiko arheoloogid avastasid laseriga varustatud droonide abil džunglitaimede alla peitunud suure tee. 1200 aastat vana tee näitab, et maiade suurlinnad olid omavahel tihedamas ühenduses, kui varem arvati.

Mehhiko Antropoloogia ja Ajaloo Rahvusinstituudi (INAH) teadlaste leitud, tiheda džunglitaimestiku varju peitunud maiade tee on ligi 18 kilomeetrit pikk ja 5-6 meetrit lai. „Kiirtee“ ühendas 1200 aasta eest Uxmali ja Kabahi linnu. Leitud tee on suurim, mis maiade põhjapoolse kuningriigi aladelt iial leitud.

Uxmal ja Kabah on mõlemad laialt tuntud, linnade varemetes on tehtud hulgaliselt väljakaevamisi. Nende kunagise maiade kuningriigi õitsvate metropolide hiilgeaeg oli 7. kuni 9. sajandini. Kuni hiljutise avastuseni ei olnud arheoloogidel aga aimu, et neid maiade suurlinnu ühendas võimas tee.

Laserikiired tõid Mehhikos Yucatáni poolsaarel peidust välja maiade suure tee, millel pikkust 18 kilomeetrit. Juuresoleval fotol on osa teest (kollases kastis ) näha õrnade joontena.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress