Ilmus kaunis raamat linnaelust

Viimase kahe aasta jooksul on Imelise Ajaloo veergudel kirjutanud ajaloolased sellest, kuidas iseseisvunud Eestis hakkas linnainimene oma elu kujundama. Lugejate seas sooja vastuvõtu pälvinud artiklisari sai nüüd valatud jäädavamasse vormi kui kuukiri. Rikkaliku fotomaterjaliga raamat „Moodne joon“ on suurepärane kink igale Eesti ajaloohuvilisele.

© Äripäev

KADRI BANK

9. NOVEMBER 2022

Raamat „Moodne joon“ viib lugeja ajareisile Eesti linnaellu ajal, kui Vabadussõda oli läbi ja eestlane hakkas oma riiki üles ehitama. Raamat keskendub muutustele linnaelus. Kuidas linlane hakkas oma elu kujundama? Kuidas ta korraldas oma majapidamist? Millist lapsepõlve ja haridust soovis ta pakkuda oma lastele? Kuidas ta kodu sisustas ja mida selga pani? Millega ta tegeles vabal ajal ja kuidas tehnoloogia areng muutis elukorraldust?

Nendele küsimustele vastavad oma ala asjatundjad, kes tegid seda esialgu ajakirja Imeline Ajalugu veergudel. Raamat põhinebki suuresti Eesti-aegse linnaelu artiklisarjal, mille lugejad võtsid soojalt vastu. Jagatud teadmisi soovisime talletada ka püsivamasse vormi kui kuukiri. Osa peatükke on kirjutatud spetsiaalselt selle raamatu tarbeks.

Raamatu pealkiri „Moodne joon“ kirjeldab tolle ajastu vaimu. Seda väljendit kasutati Eesti-aegses ajakirjanduses uudsetest asjadest ja stiilidest rääkides. Nõnda võime 1930. aastate ajakirjadest lugeda, et „Korsetid „Beatrice“ on kõigile daamidele tarvilised moodsa joone saavutamiseks“ või „Moodne joon tingib moodsa, lameda kardinaliistu“. Ükskõik kas oli juttu rõivastest, soengust või arhitektuu­rist, moes oli moodne joon.

Joonistuv portree Eesti tollasest linnainimesest on muidugi pigem tinglik ja räägib eelkõige sellest, mida rahvasuus peenemaks seltskonnaks nimetatud osa ühiskonnast võis endale lubada. Enamik linlasi elas pigem viletsuses, oli esimest-teist põlve linnaelanik ega saanud endale lubada ei teenijaid, funkvillat, autot, moodsa joonega rõivaid ega lõputut ajaveetmist kohvikutes või kinodes. See aga ei tähenda, nagu poleks seda kõike imetletud ja ihaldatud. Seda kirjeldab ka üks 1927. aasta ajalehest pärit anekdoot pealkirjaga „Moodne elu“.

„Ma olen omale teenija palganud. See võtab kõik mu mured enda peale ja saab selle eest kümme tuhat kuus.“

„Kust saad sa nii palju raha?“

„See on tema esimene mure.“

Inimeste lõbujanu oli mõistetav. Sõda oli seljataga, eestlane soovis koos üle­jäänud maailmaga tähistada ellujäämist, iseseisvumist, varasemast suuremaid isikuvabadusi ning tahtis muule Euroopale kiiresti järele jõuda. See tähendas ühtlasi seda, et elu välisele küljele tuli rohkem tähelepanu pöörata.

„Moodne joon“ kutsub lugeja kõndima linnatänavaile, kus kõrvu voorimeestega põrisesid esimesed taksod ning jõukad linnaprouad, boad õlal, jalutasid kaffeedesse, et muljetada viimasest Estonias nähtud tükist, ja astusid hiljem läbi kauplusest, et valida välja mõni Lorupi või Langebrauni meistriteos, ning linnahärrad ajasid asju valgete laudlinadega restoranis, kuhu nad olid saabunud oma esimese autoga. Neile oli antud kaks aastakümmet ilusat ja tegusat elu. Nautigem seda koos nendega.

NB! 2022. aasta novembri lõpuni on raamat „Moodne joon“ Imelise Ajaloo lugejaile soodushinnaga 29.90. Selleks kasutage sooduskoodi „imelineajalugu“ ja saadame raamatu teile pakiautomaati tasuta!

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress