Läänemere väikesaarelt leiti rauaaegne sadamakoht
Läänemere väikesaarelt leiti rauaaegne sadamakoht Läänemere saarelt Gotska Sandön, mis asub keset merd Ojamaa ja Saaremaa vahel, on leitud rauaaegne...
© Christoph Gerigk / Hitti Foundation / Egypt Ministry of Antiquities
BUE KINDTLER-NIELSEN
1.DETSEMBER 2019
Egiptuses merepõhja vajunud linna Herakleionit (Thonis) uurides sattusid tuukrid templi varemetele, mis osutusid aardekambriks – seal leidus ehteid, münte, laevaosi ja esemeid, mida kasutati Egiptuse riitustel.
Kreeka müütilise kangelase Heraklese järgi nime saanud linn asus Põhja Egiptuses Niiluse alamjooksul. 200. aasta paiku eKr tabasid linna hiidlained. Tõusva veetaseme tõttu järgnenud üleujutused nõrgestasid linna hoonete alustalasid ning vedeldasid savipinnast, millele need olid ehitatud. Umbes 700. aastaks pKr oli kogu kunagine suurlinn jäänud vee alla.
Praegu lebab Herakleion 10 meetri sügavusel vee all, kuid on alates avastamisest 2000. aastal pakkunud palju leide. Viimatiste väljakaevamiste eel skannisid arheoloogid merepõhja, et leida setete alla mattunud objekte. Kivisammaste järgi leiti ühe suure, arvatavasti Egiptuse templi ala ja selle lähedalt väiksem Kreeka tempel. Seda kasutasid ilmselt linnas elanud kreeklased ja linna külalised. Arheoloogilistel allveekaevamistel tuli päevavalgele kauneid kullast ehteid ja vääriskive ning Egiptuse laeva jäänused. Laev oli kunagi olnud 13 meetri pikkune ja 5 meetri laiune ning tõenäoliselt templi ja selle tegevusega seotud.
Läänemere väikesaarelt leiti rauaaegne sadamakoht Läänemere saarelt Gotska Sandön, mis asub keset merd Ojamaa ja Saaremaa vahel, on leitud rauaaegne...
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud