Merepõhja vajunud tempel on aardeid täis

© Christoph Gerigk / Hitti Foundation / Egypt Ministry of Antiquities

BUE KINDTLER-NIELSEN

1.DETSEMBER 2019

Egiptuses merepõhja vajunud linna Herakleionit (Thonis) uurides sattusid tuukrid templi varemetele, mis osutusid aardekambriks – seal leidus ehteid, münte, laevaosi ja esemeid, mida kasutati Egiptuse riitustel.

Kreeka müütilise kangelase Heraklese järgi nime saanud linn asus Põhja Egiptuses Niiluse alamjooksul. 200. aasta paiku eKr tabasid linna hiidlained. Tõusva veetaseme tõttu järgnenud üleujutused nõrgestasid linna hoonete alus­talasid ning vedeldasid savipinnast, millele need olid ehitatud. Umbes 700. aastaks pKr oli kogu kunagine suurlinn jäänud vee alla.

Praegu lebab Herakleion 10 meetri sügavusel vee all, kuid on alates avastamisest 2000. aastal pakkunud palju leide. Viimatiste väljakaevamiste eel skannisid arheoloogid merepõhja, et leida setete alla mattunud objekte. Kivisammaste järgi leiti ühe suure, arvatavasti Egiptuse templi ala ja selle lähedalt väiksem Kreeka tempel. Seda kasutasid ilmselt linnas elanud kreeklased ja linna külalised. Arheoloogilistel allveekaevamistel tuli päevavalgele kauneid kullast ehteid ja vääriskive ning Egiptuse laeva jäänused. Laev oli kunagi olnud 13 meetri pikkune ja 5 meetri laiune ning tõenäoliselt templi ja selle tegevusega seotud.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress