Meteoorkeha hävitas kiviajarahva

© Cometresearchgroup.org

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. SEPTEMBER 2020

Umbes 12 800 aastat tagasi tabas üht väikest kiviaegset asumit tänapäeva Süüria aladel katastroof. Kõrgel asula kohal plahvatanud meteoorkeha põletas sealsed elanikud tuhandiksekundi vältel. Sellisele järeldusele jõudsid teadlased, kes uurisid Abu Hureyra asumit, mis tänapäeval on jäänud tehisjärve alla.

USA Santa Barbara ülikooli geoloogia­professori James Kennetti sõnul leidsid nad mineraalide jälgi, mis olid sulanud klaasiks, mida oli otsekui pihustatud kõigi­le asumist pärit esemeile. Niisugune protsess nõudnuks kuumust, mida ei suuda tekitada ei lõke, vulkaan ega välk. „Nii kõrge temperatuur sulataks auto minutiga,“ selgitas Kennett teadusveebile phys.org. Professori arvates suudab nii suurt kuumust tekitada ainult suur meteoor­- keha, mis on maailmaruumist sisenenud Maa atmosfääri. Sulanud mineraalide seas oli kroomi, titaani ja plaatinat, mida oli mõjutanud üle 2000kraadine kuumus. James Kennett ja ta kolleegid arvavad, et ilmselt oli tegemist komeediga, mis atmosfääri sisenedes plahvatas.

See meteoorkeha mõjutas suurt osa maailmast ning võis põhjustada Maa jahtumise ja suurte loomade, näiteks mammutite, Ameerika hobuste ja kaamelite hävimise.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress