Meteoriit tõi vanaaja linnale piibelliku hävingu

Iidse linna kohal toimunud meteoriidiplahvatus sarnanes aatomipommi lõhkemisega.

©
Laing Art Gallery, John Martin

JANNIK PETERSEN

7. VEEBRUAR 2022

2021. aasta suvel teatasid arheoloogid katastroofist, millel olid sõna otseses mõttes piibellikud mõõtmed. Kui tänapäeva Jordaanias asunud vanaaja linna Tell el-Hammani tabas aastal 1650 eKr meteoriit, ei jäänud seal keegi ellu.

Teadlased kirjeldasid linna hävimist. „Õhutemperatuur tõusis kiiresti üle 2000 Celsiuse kraadi. Riided ja puit süttisid. Mõõgad, odad, mudatellised ja savinõud sulasid ning põlesid. Peaaegu kohe süttis kogu linn põlema,“ selgitas arheoloog Christopher R. Moore South Carolina ülikoolist.

Teadlased järeldasid, et sellist hävingut ei põhjusta sõjad, maavärinad ega harilik tulekahju. Sellise jõuga purustab ainult meteoriit. Miks siis pole Tell el-Hammani asukohas suurt kraatrit?

USA teadlaste raportist selgub, et kui meteoriit atmosfääris plahvatas ja umbes 4 kilomeetri kõrgusel tükkideks purunes, ei tekkinud nende tükkide maapinnale langemisest kraatreid. Sama juhtus näiteks 1908. aastal, kui Siberis Tunguska kohal lõhkenud meteoriit hävitas umbes 2000 ruutkilomeetrit metsa.

Piibliuurijad oletavad, et just Tell el-Hammami hävimine võis olla inspiratsiooniks piibli jutustusele Soodoma ja Gomorra hävimisest.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress