Metsavennad korraldavad külarahvale pidusid

ENSV territooriumil teguses 1948. aasta 10. juuli seisuga 20 metsavennasalka, kuhu kuulus 103 inimest, kirjutati Eesti NSV riikliku julgeoleku ministeeriumi osakonna 2-N ettekandes. Üksikmetsa­vendade arvuks hinnati 48.

© Wikimedia Commons

IMELINE AJALUGU

17. JUULI 2023

„Peab rõhutama, et suurem osa nendest jõukudest eksisteerib alates 1945.–1946. aastast, nende jõukude koosseisu kuuluvad jõukude vanad pea­mehed: Kaljurand hüüdnimega Hirmus Ants Pärnumaal, Heeska Võru­maal ja Ilp Saaremaal ning teised, kellel on agentuur­töö kogemused endisest tööst poliitilises politseis ja Saksa vastuluure­organisatsioonides,“ nenditi ettekandes.

Selle kohaselt tegelesid metsavennad partei ja nõukogude aktiivi tapmisega ning riiklike organisatsioonide röövimisega. Rünnakute arv oli alates 1948. aasta aprillist kasvanud, kokku olid metsa­vennad aasta kahes esimeses kvartalis tapnud 39 inimest.

„Bandiidigruppide põhiline taktika on röövimine, mis ei puuduta eraomandit külas, ja nende maskeerimine otsekui „metsavendade“ eri organisatsioonide tegudega; nii talitab jõugu peamees Ilp, kes laseb välja erinevaid kirjaoskamatuid käsitsi kirjutatud lendlehti, kujutab ennast „rahvuskangelasena“, jagab kokku­röövitud asju oma armukestele; nii talitab ka Hirmus Ants, kes on loonud oma röövide varjamiseks väikese grupi ja nimetanud selle „Vabaks Eestiks“, ta saadab oma niinimetatud organisatsiooni liikmeid röövimiseks sobivaid objekte otsima ja õigeaegselt teatama ta tegevuspiirkonnale lähenevatest riikliku julge­oleku ministeeriumi ja siseministeeriumi töötajatest,“ nurisetakse dokumendis, mis on avaldatud Tiit Noormetsa koostatud raamatus „Eesti metsavennad 1944–1957“.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress