Metsavennad tühjendavad Äksi meierei võist

1948. aasta 12. juuni öösel tungisid Harjumaal Äksil metsavennad kohalikku meiereisse ja viisid minema võikastid ning panid meierei­juhataja keldrisse kinni.

© Eesti Piimandusmuuseum

IMELINE AJALUGU

12. JUUNI 2023

Äksi piimatööstuse juhataja Hans Kull rääkis hiljem ülekuulamisel, et ta istus pesuväel oma korteris, mis asus meirei teisel korrusel, kui kella poole ühe ajal öösel koputati tugevasti tema uksele. Ukse tagant hüüti: „Julgeolek!“ Kull avaski ukse.

„Sisse astusid 2 minule tundmatut meest koos meie öövahiga, kes seisis kahe tundmatu mehe vahel. Tuppa jõudes käsutas üks võõrastest meestest minule, et „käed ülesse“ ja sihtis automaadiga minu poole. Mina käsi ülesse ei tõstnud ja küsisin, mis lahti on, seepeale üks võõras mees hakkas naerma ja ütles: „Võtke kiiresti meierei võtmed ja lähme meiereisse.“

Võtmed asusid minu toas laual ja mina võtsingi võtmed oma kätte, sest minul oli veel mulje, et on tegemist julgeolekuga, kuna nägin nende keskel oma öövahti. Võõrad mehed nägid, et meierei võtmed on minu käes, võtsid need võtmed minu käest ära ning ütlesid minule, et meie oleme metsavennad ja tulime Teie võiladu revideerima, tulge meiega kaasa, sest Teil tuleb jääda hommikuni keldrisse, enne aga pange endale soojemad riided selga, kuna olin aluspesu väel. Ühtlasi hoiatasid veel igasuguse vastupanu eest, lubades kohe tulistada,“ rääkis Hans Kull ülekuulamisprotokollis.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress