Mida kujutab endast SCO?

© Government of India

BUE KINDTLER-NIELSEN

28. NOVEMBER 2023

2001. aastast alates on Hiina, Venemaa ja mitu teist riiki osalenud rahvusvahelises organisatsioonis, mille eesmärk on vähendada Ameerika Ühendriikide ja üldse lääne ülemvõimu. Selleks kavandatakse ka sõjalist koostööd.

Shanghai koostööorganisatsioon (Shanghai Cooperation Organisation, lüh SCO) on Euraasia riikide ühendus, mis keskendub poliitika, majanduse ja julgeoleku edendamisele.

SCO asutati 2001. aastal Hiina initsia­tiivil ja selle liikmeks astusid Venemaa, Kasahstan, Tadžikistan, Usbekistan ja Kõrgõzstan. Hiljem on alliansiga liitunud ka India, Pakistan ja Iraan ning liitumis­taotluse on esitanud Valgevene, Afganistan ja Mongoolia.

SCO ametlik eesmärk on teha koostööd julgeoleku vallas ja ekstremismi vastu neis piirkonnis, kus liikmes­riigid asuvad. See hõlmab näiteks terrorismivastast võitlust. Koostööorganisatsiooni fookuses on ka sellised valdkonnad nagu rahandus, kaubandus, kaitse ja energeetika. Liimes­riikide politseid, julgeolekujõud ja sõja­väelased on korraldanud riikidevahelisi suurõppusi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress