© Shutterstock
EMRAH SÜTCÜ JA BUE KINDTLER-NIELSEN
1. JUUNI 2021
Verised võitlusstseenid, rõngassärkides sõdalased, relvastatud ratsanikud ja suur laevastik – need on motiivid Prantsusmaal Bayeux’ piiskopilossis asuval kuulsal 70 m pikkusel tikitud seinavaibal. Täpsemini kujutab seinavaip normannide hertsogi Guillaume’i sõjakäiku Inglismaale 10. sajandil. Vaibale on tikitud umbes 70 stseeni, mis näitavad vallutusretke ettevalmistusi, lahingute käiku ja 1066. aastal Hastingsi lahingus saavutatud võitu, mis tagas normannide hertsogile kuningatrooni Inglismaal, mida ta asus valitsema William I Vallutaja nime all.
Ajaloolastel on erinevaid arvamusi selle kohta, kes vaiba valmistas või millal see tikiti. Üldiselt arvatakse, et 70 m pikkuse tikanditega seinavaiba tellis hertsogi poolvend ja Bayeux’ piiskop Odo. Bayeux’ vaibal kujutatu näitab normanne ja eriti William Vallutajat väga heast küljest ning seepärast usutakse, et see oli mõeldud omalaadseks propagandavahendiks.
Bayeux’ seinavaip on üks väheseid keskajast säilinud vaipu. See on välja pandud Prantsusmaal Bayeux’ linna muuseumis.
1066. aasta Hastingsi lahingus lõi William Vallutaja sõjavägi anglosakse ja tappis kuningas Haroldi.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud