Miks ebaõnnestus Õllekeldriputš?

Õllesaaliputš sai natside mütoloogias tähtsa osa.

© Heinrich Hoffmann / Stringer / Getty Images


BUE KINDTLER-NIELSEN

1. APRILL 2021

Õllekeldriputšina tuntakse Saksamaa natsi­de katset tulla võimule riigipöörde teel. Müncheni Bürgerbräu õllekeldrisse olid 1923. aasta 8. novembri õhtul kogunenud Saksa revolutsiooni aastapäeva tähistama ligi 2000 inimest, nende seas Baieri liidumaa valitsuse liikmed ning paljud mõjukad Müncheni linnakodanikud. Natsionaalsotsialistide SA-rünnakrühmlased piirasid õllekeldri sisse ja väike rühm aktiviste eesotsas Hitleriga tungis koosolekule, kus Hitler teatas rahvusliku revolutsiooni algusest, Baieri valitsuse tagandamisest ning uue ametisseastumisest.

Hitleri eesmärk oli Baieris võimu haaramise teel alustada võitlust Saksa­maa Weimari vabariigi valitsuse vastu, mida ta pidas reeturlikuks. Võimu­haaramine ebaõnnestus.

Järgmisel ööl tekkisid linnas kokkupõrked ühelt poolt natside ning teiselt poolt politsei, armee ja demokraatlikult meelestatud linnakodanike vahel. Kui natsid üritasid marssida kaitse­ministeeriumi peale, puhkes politseiga tule­vahetus, milles hukkus 20 inimest. Keskhommikuks oli putš läbi kukkunud ning natse hakati vahistama.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress