Miks ebaõnnestus Õllekeldriputš?

Õllesaaliputš sai natside mütoloogias tähtsa osa.

© Heinrich Hoffmann / Stringer / Getty Images


BUE KINDTLER-NIELSEN

1. APRILL 2021

Õllekeldriputšina tuntakse Saksamaa natsi­de katset tulla võimule riigipöörde teel. Müncheni Bürgerbräu õllekeldrisse olid 1923. aasta 8. novembri õhtul kogunenud Saksa revolutsiooni aastapäeva tähistama ligi 2000 inimest, nende seas Baieri liidumaa valitsuse liikmed ning paljud mõjukad Müncheni linnakodanikud. Natsionaalsotsialistide SA-rünnakrühmlased piirasid õllekeldri sisse ja väike rühm aktiviste eesotsas Hitleriga tungis koosolekule, kus Hitler teatas rahvusliku revolutsiooni algusest, Baieri valitsuse tagandamisest ning uue ametisseastumisest.

Hitleri eesmärk oli Baieris võimu haaramise teel alustada võitlust Saksa­maa Weimari vabariigi valitsuse vastu, mida ta pidas reeturlikuks. Võimu­haaramine ebaõnnestus.

Järgmisel ööl tekkisid linnas kokkupõrked ühelt poolt natside ning teiselt poolt politsei, armee ja demokraatlikult meelestatud linnakodanike vahel. Kui natsid üritasid marssida kaitse­ministeeriumi peale, puhkes politseiga tule­vahetus, milles hukkus 20 inimest. Keskhommikuks oli putš läbi kukkunud ning natse hakati vahistama.

Hitleril õnnestus esialgu küll põgeneda, kuid ta peeti paari päeva pärast kinni ning mõisteti viieks aastaks vangi.

Sakslasi vaevas mässuhaigus

Hitleri riigipöördekatse oli kõigest üks paljudest üles­tõusudest, mis puhkes Saksamaal Esimese maailmasõja järel. Sõja kaotamine oli saksa rahva lõhestanud ja omavahel sõdinud poliitilised parteid võitlesid võimu nimel. Kuulsaimate ülestõusude hulgas oli Spartakuse ülestõus 1919. aastal, mille käigus haaras relva 50 000 kommunisti. Mäss suruti maha.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress