Miks eksisteerib KGB Valgevenes edasi?

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

8. APRILL 2022

Kui Nõukogude Liidu Riikliku Julgeoleku Komitee ehk KGB likvideeriti, siis selle kurikuulsa julgeolekuametkonna üks haru Valgevenes siiski säilis. Valgevene KGB tegutseb diktaatorist presidendi isikliku käepikendusena.

Nõukogude Liidu salapolitsei KGB lõpetas tegevuse 1991. aastal ühes liidu lagunemisega. Erandiks kujunes Valgevene, kus KGB eksisteerib oma parimas vormis tänapäevani ning KGB agendid tegutsevad president Aljaksandr Lukašenka käsilastena.

Nõukogude Liidu KGB eelkäija oli NSV Liidu Siseasjade Rahva­komissariaat ehk NKVD, mis eksisteeris selle nime all aastail 1934–1946. NKVD viis ellu stalinistlikke repressioone, korraldades küüditamisi, massi­mõrvu, piinamisi ja terrorit.

1954. aastal nimetati vahepeal teiste nimetuste all tegutsenud julgeolekuorgan KGBks ning see hakkas tegelema peamiselt luure- ja vastuluurega ning igasuguse mässumeelsuse mahasurumisega NSVLi 15 liiduvabariigis.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress