Viikingid hülgasid ringlinnused

Harald Sinihamba ringlinnuste ehitamiseks läks tarvis parimat insenertehnilist taipu ja tuhandeid töölisi. Peagi pärast valmimist jäeti need ootamatult maha.

© Sergey Bond

ELSE CHRISTENSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2023

Viies kohas Taanis näitavad jäljed maastikul, et kunagi seisid seal hiiglaslikud ringlinnused, mis ehitati umbes 980. aastal. Tollase mõõdupuu järgi pidid need linnused olema tohutu suured. Kuningas Harald Sinihammas lasi ehitada ringlinnused, millest suurimad, näiteks Aggersborgi ringlinnus Jüütimaa põhjaosas, olid 240meetrise läbimõõduga. 10. sajandil pidi säärane linnus mõjuma tugeva kuningavõimu tunnusmärgina.

Arheoloogilised uuringud näitavad, et linnused ehitati kindlate matemaatiliste põhimõtete järgi. Näiteks kõikide linnuste väravad avanevad täpselt nelja ilmakaarde, vallid ehitati toonase insenerikunsti viimase sõna järgi ja linnuste sirged teed kaeti tugevate tammeplankudega.

Kunagistest ringlinnustest on tänapäevaks järele jäänud väga vähe. Samuti ei maini neid ükski kirjalik ajalooallikas. Seepärast on linnuste ajaloo ja funktsiooni välja selgita­mine arheoloogidele paras pähkel ning alles viimasel ajal on viikingite ringlinnused hakanud oma saladusi avama.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress