Miks jätsid viikingid Gröönimaa maha?

© Billedbyline

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1.AUGUST 2020

Islandi saagade järgi seilanud 986. aastal Islandilt Gröönimaad asustama 14 viikingilaeva. Nende järeltulijad elasid sel suurel saarel mitu sajandit, kuni 15. sajandil ootamatult oma kodud Gröönimaal maha jätsid.

Ajaloolased vaidlevad Gröönimaa kolonisatsiooni kokku­varisemise põhjuste üle siiani. Viimaste aastate teaduslik töö on toonud välja, et põhjuseid polnud üks, vaid tegemist oli tõenäoliselt mitme asjaolu kokkulangemisega. Nii näitas Gröönimaa lahtedest võetud setete uurimine, et 1250. aasta paiku langes piirkonnas järsult temperatuur. Lahed jäätusid ja tegid merel seilamise raskeks ning suved muutusid väga tuulisteks. See tähendas, et elanikel tuli hakata varuma suurel hulgal talve­varusid: küttepuid ja toitu. Umbes samal ajal kadus Euroopas nõudlus morsa­võhkade järele, sest oli tekkinud uus moekaup vandel. Nii kadus Gröönimaa elanike üks peamisi sissetulekuallikaid. Selle tagajärjel hõrenes Gröönimaa laevaliiklus ning saarel elanud inimesed jäid veel suuremas­se isolatsiooni.

Teadaolevate andmete järgi järelda­vad teadlased, et väljaränne saarelt toimus suurema draamata. Lahkuti väiksemates rühmades. Haudadest leitud luustike põhjal teatakse, et noori inimesi jäi aina vähemaks, mis viitab sellele, et noored lahkusid Gröönimaalt esimestena. Arvatavasti läksid nooremad inimesed Islandile või Norrasse, kus neil oli 14. sajandil Euroopat räsinud musta katku järel võimalus maad saada.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress