Miks kannavad moslemi naised pearätti?

Viimased 1400 aastat on õpetlased vaielnud selle üle, kuidas tõlgendada koraani sõnu naiste riietuse kohta ehk kas islamiusuline naine peab ennast katma?

© Library of Congress

ANDREAS ABILDGAARD

5. SEPTEMBER 2022

„Öelge tõsiusklikele naistele, et nad langetaksid oma pilgu ega näitaks oma kaunidust, välja arvatud see, mis tavaliselt paistma peab, ning et nad kataksid pearätiga oma rinnad.“

Sellist riietumisnõu annab naistele moslemite püha raamat koraan. Ligi 1400 aastat pärast prohvet Muhamedi surma vaidlevad religiooniajaloolased ja usuõpetlased aga siiani, kas see lause ja teisedki kirjakohad nõuavad moslemi naistelt pearäti kandmist.

Enamik on nõus, et Koraan nõuab nii meestelt kui ka naistelt tagasihoidlikku ja korrektset riietumisstiili. Siin üksmeel ka lõpeb.

Kriitilised uurijad ütlevad, religioossed tekstid ei ole üheti mõistetavad ning see­pärast pole selge, kui suures osas ja kuidas peavad naised olema kaetud. Just seetõttu on neid tekste mitut moodi tõlgendatud ka islamimaailmas. Mõnes piirkonnas katavad naised ainult juuksed, ent teises varjavad ka nägu.

Naiste kangaga katmine ei ole sugugi islamiusuliste väljamõeldis. Umbkaudu 2500. aastast eKr pärinevad Mesopo­taamia skulptuurid kujutavad samuti rättidega kaetud naisi.

Näiteks vanaaja assüürlastel olid naiste rõivastumisele ranged reeglid: pearäti ja loori kandmine olid nendel üksnes kõrgema klassi naiste eelisõigus. Rätti kandnud orjatari või lõbunaist võidi karistada. Ka vanaaja Pärsias ja Kreekas kattis kodunt väljunud naine end rätiga, varjamaks end meeste pilkude eest.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress