Miks kirjutavad araablased paremalt vasakule?

Erinevalt läänes kasutatavatest ladina tähtedest kirjutatakse araabia tähed paremalt vasakule. Kuid mis on selle põhjuseks? Ja miks ei kirjutata ka läänes paremalt vasakule?

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN 

02. JAANUAR 2021

Tegelikult ei olegi seletust sellele, miks araabia ja teistes semiidi keeltes kirjutatakse paremalt vasakule. Osa ajaloolasi leiab, et kirjutamise suund on seotud kirjutamismeetodiga.

Varaseimad semiidikeelsed tekstid on umbes 4000 aasta vanused raidkirjad. Arvatakse et haamri ja meisliga oli paremakäelistel lihtsam „kirjutada“ paremalt vasakule. Läänes kasutatavad ladina tähed on muuseas kreeka tähestiku edasiarendus. Antiikaja kreeklased kirjutasid paremalt vasakule või üle rea paremalt või vasakult kirjutamist alustades kuni u 500. aastani eKr.

Hiljem läksid kreeklased üle vasakult paremale kirju tamisele seetõttu, et krihvli kasutamine oli laialdasem kui pliiatsi kasutamine. Krihvliga kirjutades sodinuks parema käeline inimene enda kirjutatud teksti ära, kui ta oleks kirjutanud paremalt vasakule.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress