Miks kiusati punapäid?

© Roger-Viollet / Bridgeman Images

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. JUUNI 2020

Ajalooliselt on punaste juustega inimesed olnud tagakiusamise ohvrid ainuüksi seepärast, et nad erinevad väljanägemise poolest teistest. Tänapäeval on alla kahe protsendi maakera rahvastikust punapäised. Negatiivne suhtumine punapea­desse tekkis arvatavasti keskajal, mil punast juuksevärvust seostati juutidega.

Tollal peeti juute süüdlasteks Jeesuse surmas, iseäranis vihatud oli Juudas, kes Jeesuse reetis. Kuigi piiblis ei ole Juuda juuksevärvust sõnagagi mainitud, hakkasid maalikunstnikud kujutama Juudast punapäise mehena, tõstes sel moel esile tema „närust iseloomu“. Ka teisi piiblis mainitud isikuid võidi punapäisena kujutada. Näiteks Sixtuse kabeli laemaalil näeme Eevat esialgu pruunijuukselise naisena, ent pärast seda, kui ta on „keelatud viljast“ hammustanud, punapäisena. 

Hispaania inkvisitsiooni ajal, mis algas 1478. aastal, seostati punapäisust kõige halvaga ja reeturlike juutidega. Hulk naisi, kes nõiana süüdi mõisteti, olid punapäised. 

On olnud ka neid aegu, mil punapäisus oli moes. Näiteks Inglismaa kuninganna Elizabeth I oli punapea ning tema kandis isegi punaseid parukaid. Ta oli sedavõrd populaarne, et inspireeris enda valitsemis­ajal paljusid teisigi juukseid punaseks värvima.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress