Miks kutsutakse New Yorki Suureks Õunaks?

New York sai kuulsa hüüdnime Suur Õun 1924. aastal.

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. APRILL 2020

New Yorgi hüüdnimi Suur Õun (The Big Apple) tuli New Yorgi hipodroomil väiksema­te hobusetallide omanike ja kutseliste võiduratsutajate džokide kasutatud väljendist suure rahalise auhinna kohta, mis sai osaks hobusevõiduajamiste võitjale. Kõik püüdlesid peaauhinna ehk kõnekeeles suure õuna võitjaks. Selle väljendi seostas linnaga ajalehe New York Morning Telegraph ajakirjanik John J. Fitz Gerald, kes kirjutas populaarset rubrii­ki hobusevõiduajamiste kohta. Ta alustas 1924. aasta veebruari veergu sõnadega: „Suur Õun! Igaühe unistus, kes on kunagi heitnud jala üle täisverelise Inglise traavli selja, ja kõigi hobusemeeste taotlus. On ainult üks Suur Õun. See on New York.“

Fitz Gerald jätkas oma rubriigis väljen­di kasutamist ja nii levis see ka väljapoole hobusevaldkonda. Suurt Õuna hakkasid kasutama ka öö­klubid ja iseäranis levitasid seda džäss­muusikud ja -lauljad, kes nimetasid New Yorki käsitlevates lauludes kodulinna sageli Suureks Õunaks.

1970ndail otsustas ka New Yorgi linnavalitsus hüüdnime omaks võtta
ja hakkas seda kasutama turistidele mõeldud reklaamides. Tänuavaldusena nimetati tänavanurk, kus John J. Fitz Gerald oli elanud, 1997. aastal ümber Big Apple Corneriks.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress