Miks Läti Henrik ei nimetanud eestlaste vanemaid kuningateks?

© Margus Ansu / Tartu Postimees / Scanpix

ALO LÕHMUS

5. NOVEMBER 2023

Asi polnud kohalike poliitiliste juhtide väheses võimus, vaid katoliku kiriku kindlas poliitikas paganatest valitsejate suhtes, oletab ajaloolane Kristjan Oad.

Sõna „kuningas“ on eesti keeles 2500-3000 aastat vana, pärinedes pronksiaegsest alggermaani sõnast „kuninga-z“. Kui hilisemates germaani keeltes on sõna mugandunud ja lühenenud (saksa König, inglise king, rootsi konung), siis eesti ja soome keeles on see säilinud suhteliselt algsel kujul.

„Me ei tea, kes olid eesti või läänemeresoome kuningad,“ rääkis ajaloolane Kristjan Oad Eesti Ajaloomuuseumi konverentsil „Eesti 1200 – oma või võõras“. „Kindlasti nende kahe tuhande aasta jooksul, mil Eesti alal võimukandjaid niimoodi kutsuti, see varieerus. Näiteks kas kuninga tiitel päriti või valiti ning kes valis – siin on palju võimalusi.“

Rahvapärimuses säilinud nn kuningamäng võib olla mälestus neist aegadest. Kuningamäng näib kajastavat toonast rituaali, kus kuningad käisid oma valdustes ringi ja kogusid makse või andameid. Täiskasvanute tähtsad tegemised võivad aja jooksul muunduda laste mängudeks, sama moodi on juhtunud ka kadri- ja mardipäeva kommetega, rääkis Oad.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad kingituseks 53 eurot väärt Bluetooth kõlari!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress