Miks loobuti Rooma numbritest?

Rooma numbrid ei sobinud – vastupidi araabia numbritele – keerukamaks matemaatikaks, ning arvutusi tuli seepärast teha tahvlil või arvelaual.

© AKG-Images

JANNIK PETERSEN

3. DETSEMBER 2023

Itaalia matemaatik Leonardo Fibonacci avaldas 1202. aastal raamatu „Liber abbaci“. Just see teos muutis Euroopa igaveseks. Fibonacci oli Põhja-Aafrikas tundma õppinud „üheksa India sümboli kunsti“ ehk numbreid ühest üheksani. Süsteemi tõid Indiast Lähis-Itta araabia kaupmehed.

Euroopa kaupmehed kasutasid Vana-Roomast pärit arvusüsteemi, milles oli ainult seitse numbrit: 1 (I), 5 (V), 10 (X), 50 (L), 100 (C), 500 (D) ja 1000 (M). Kõik teised numbrid kirjutati liitmis- või lahutamistehetena. Number 6 kirjutati sel viisil: 5 + 1 ehk VI. Nõnda saadi kohmakad arvud, mis matemaatikaks eriti hästi ei sobinud.

Euroopa kaupmehed võtsid seepärast tihti appi arvelaua või kasutasid Rooma numbreid ainult tulemi registreerimiseks. Araabia numbritega said eurooplased paindliku arvu­süsteemi, millega sai kirja panna ka keerukaid tehteid. Numbri 0 sissetoomine lubas töötada välja uudseid matemaatilisi valemeid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress