Miks muutus kuld väärtuslikuks?

© Shutterstock

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

8. NOVEMBER 2023

Selle metalli populaarsuse põhjust on otsitud juba antiikajast saadik. Näiteks Rooma ajaloolane ja kirjanik Plinius vanem ütles, et põhjuseks ei saanud olla asjaolu, et kuld on kõige hiilgavam. Samuti ei saa selle põhjuseks olla kulla raskus või vormitavus, sest mõlemas nimetatud kategoorias ületab kulda plii.

Plinius vanem järeldas, et kulla väärtustamine tuleneb tõsiasjast, et vastupidi näiteks rauale, vasele või pliile ei roosteta ega hävine kuld ajahamba mõjul ka mingisugusel muul moel.

Titaan aga paneb samuti roostele hästi vastu. Arvatavasti pidasid meie esivanemad titaani puhul probleemiks seda, et selle sulatamiseks oli vaja väga kõrget temperatuuri. 

Sama kehtib ka plaatina ja pallaadiumi kohta, mis ühtlasi on väga haruldased metallid. Seepärast tekkis konkurents hõbeda ja kulla vahel, mis on haruldased metallid, ent siiski mitte liiga haruldased, ja on samas üsna hõlpsasti sulatatavad.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress