Miks öeldakse arvuti tõrke kohta inglise keeles bug ehk „putukas“?

1947. aastal töötasid Harvardi ülikooli teadlased loodava arvuti kallal, kui masin lakkas ootamatult toimimast. Kui nad arvuti avasid, tegid nad väikese, kuid ajaloolise avastuse.

© U.S. Naval Historical Center Online Library Photograph

ANDREAS ABILDGAARD

28. AUGUST 2023

Bug (ingl „putukas“ – toim) viitab arvutiterminoloogias koodi defektile, millest programm informeerib veateatega. Esime­se veateate registreeris 9. septembril 1947 Ameerika Ühendriikide matemaatik ja arvutiteadlane Grace Hopper. Tema oli üks Harvardi ülikooli teadlastest, kes aitas arendada arvutit Mark II. Ühel päeval märkas teadlaste meeskond, et arvuti ei tööta nii, nagu peaks.

Kui teadlased masina korpuse avasid, avastasid nad, et elektrireleesse oli sooja pugenud ööliblikas. Hopper märkis logisse, et arvuti hakkas jälle tõrgeteta tööle siis, kui see oli debugged ehk kui putukas oli eemaldatud.

Kuigi sõna bug kasutati arvutiga seoses esimest korda 1947. aastal, kasutati terminit masinate mehaaniliste rikete kohta juba 1870. aastail, mil elektroonikat ja arvuteid veel ei eksisteerinud. Pole teada, kes kasutas mehaanilise rikke kirjeldamiseks sõna bug esimesena, kuid see pidi juhtuma varem kui 1878. aastal.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress