Miks oli Commodore 64 nii populaarne arvuti?

© Bill Bertram

ANDREAS ABILDGAARD

13. JUUNI 2022

Edu võtmed olid taskukohane hind ja rohkesti mänguvõimalusi. 1980. aastail tõi arvuti Commodore 64 läänes digitaalajastu ka tavainimese koju.

Las Vegase populaarse elektroonikamessi kliendid olid harjunud, et igal aastal pannakse neile imetlemiseks välja maailma kõige värskem tehno­uuendustoode. Neil ei tulnud pettuda ka 1982. aasta jaanuaris peetud messil, kus Ameerika Ühendriikide tehnoloogiakompanii Commodore esitles oma uhiuut toodet: personaal­arvutit Commodore 64 (C64).

1980. aastate algul olid arvutid isegi läänes veel nii kallid, et neid suutsid endale lubada ainult vähesed. Commodore 64 muutis aga arvuti­asjanduse kättesaadavaks igaühele. Masin ilmus müüki 595 dollari eest, mida tänapäeva ostujõudu arvestades võiks võrrelda umbes 1670 euroga. Kui konkurendid müüsid oma arvuteid spetsiaalsetes aruvtikauplustes, siis Commodore saatis oma toote müüki supermarketitesse. Selliste võtetega õnnestuski saavutada suurt edu. Commodore 64 sai esimeseks arvutiks, mis ilmus lihtinimeste kodudesse.

Arvutiga oli võimalik tekste kirjutada ja teha näiteks raamatupidamisarvestust, kuid kõige rohkem rõõmu tõi masin lastele. Ehkki arvuti heli- ja graafika­süsteem oli üsna algeline, võis sellel mängida tuhandeid arvutimänge.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress