Miks oli Preisi kiivri tipus piigiots?

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1.AUGUST 2020

Teravikuga kiiver (sks Pickelhaube)võeti Preisi armees kasutusele aastal 1842 keiser Friedrich Wilhelm IV käsul. Teravikul kiivri lael ei olnud praktilist funktsiooni ja pole teada, kust keiser sellise kiivri jaoks mõtte sai. Üks ilmseid inspiratsiooniallikaid võis olla Napoleoni raskeratsaväe kiiver, mille peal oli kõrge messingist hari, mis võis Preisi kiivril muutuda teravikuks. Samal ajal preislastega juurutas ka Venemaa armee samalaadse peakatte, ent pole kindel, et need kaks teine­teiselt inspiratsiooni said.

Igal juhul muutus Preisi kiiver väga kiiresti väga kuulsaks. Teravikuga peakatte võtsid esmalt üle teised saksa riigid ja seejärel paljud teised Euroopa, aga ka näiteks Lõuna-Ameerika riigid. Esimese maailmasõja puhkemise ajaks oli teravikuga peakate saanud osaks Saksa sõduri standard­varustuses, kuid kaeviku­sõjas see enam ei sobinud. Nahast kiiver pakkus kehva kaitset tuli­relvade vastu ning kõrge teravik oli kaevikuis väga ebapraktiline. Kasutuse­le võeti ilma teravikuta peakate, kuid seejärel vahetati nahast kiiver 1916. aastal teraskiivri vastu välja.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress