Miks on Iraanis moraalipolitsei?

Iraanis on keelatud meikimine, lahtised juuksed ja liibuvad riided. Riigi teokraatlik juhtkond on naistele kehtestanud ranged riietumise ja käitumise reeglid. Moraalipolitsei ülesanne on tagada nende eeskirjade täitmine.

© Fars Media corporation

ANDREAS ABILDGAARD

10. SEPTEMBER 2023

1979. aasta islamirevolutsioon muutis Iraani teokraatiaks ning pärast seda on riigis kehtestatud ranged käitumis- ja riietuseeskirjad. Need keelavad näiteks läänelikud soengud meestele ning määravad selle, et meestel ja naistel tuleb sündsat vahemaad hoida. Naistel peavad olema juuksed kaetud ja kanda tuleb laiu riideid. Pärast revolutsiooni jälgisid eeskirjade täitmist nn islamirevolutsiooni komiteed, mis toimisid omamoodi usupolitseina. 2005. aastal võttis selle ülesande üle moraalipolitsei, mis allub otse ajatollale, Iraani kõrgei­male juhile.

Praktikas on moraalipolitsei ülesanne kinni pidada naised, kes kanna­vad sobimatut riietust või on liiga tugevasti meigitud või ei kanna ametiasutuste juhiste kohaselt näo- ja peakatet.

Moraalipolitsei, kes tavaliselt liigub ringi kaubikutes, jälgib kohti, kus liigub palju inimesi, näiteks parke, ostukeskusi ja metroojaamu. Abiks on ka tsiviilriietes naissoost moraalipolitsei agendid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress