Miks on munkadel eriline soeng?

© Web Gallery of Art

BUE KINDTLER-NIELSEN

5. JAANUAR 2022

Paljaks pöetud lagipead nimetatakse tonsuu­riks ja seda soengut on tuhat aastat kandnud nii kristlikud kui ka hindu mungad.Paljas pealagi peab maailmale näitama, et munk on maailma muredest lahti öelnud.

Samamoodi põhjendatakse lihtsat riietust ja jalanõusid. Seevastu nunnad ei aja oma pead paljaks, vaid harilikult lihtsalt lõikavad pikad juuksed lühikeseks.

Antiikajal polnud paljaks aetud lagipea veel kuigi levinud komme, kuid see sai alguse umbes 7. sajandil. Konstantinoopoli patriarh kirjutas
8. sajandil ühes kirjas: „Preestrite pähe tonsuuri kujul kujundatud kroon esindab apostel Peetruse hinnalist pead.“

Sellega viitas patriarh kristlikule pärimusele, mille kohaselt olid paganad Peetruse alandamiseks tema juuksed ära lõiganud, kuid Jeesus õnnistas seda uut soengut, kutsudes seda krooniks.

Katoliku kiriku preestritel oli tonsuuri­kohustus 1972. aastani, kuid nii mõneski kloostris ning kiriklikus institutsioonis kantak­se seda praegugi.

Õigeusu kirikus kasutatakse omamoodi tonsuuri näiteks ristimisel ning samuti preestrite ja munkade vaimulikkonda vastu võtmisel. Tseremoonia käigus lõigatakse neilt peast neli juuksesalku nõnda, et tekib risti kujutis. Hiljem lastakse sellel soengul välja kasvada.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress