Miks on naisteriietel nööbid vasakul pool?

Peentel daamidel olid toatüdrukud, kes nende kleidinööbid kinni nööpisid.

© Bridgeman

BUE KINDTLER-NIELSEN

29. JAANUAR 2024

Meesterõivastel on nööbid paremal pool, hõlbustamaks paremakäelistel nööpide kinni panemist. Naisteriiete nööbid on aga vasakul pool sellest ajast, mil rikastel naistel olid toatüdrukud, kes aitasid neid rõivastumisel.

Näiteks selja pealt kinni nööbitava korseti selga panemine oli üksinda võimatu. Nööbid õmmeldi vasakule poole, et selja taga seisev paremakäeline toatüdruk oleks võimeline neid nööpima. Vasakul hõlmal olev nööpkinnis muutus peagi jõukuse sümboliks ja ka toatüdrukuteta naised hakkasid oma riietele soovima vasakul pool paiknevaid nööpe. Teiseks põhjuseks peetakse naistesadulat.

Kleiti kandev naine istus sadulas, hoides mõlemaid jalgu hobuse vasakul küljel, mistõttu tema ülakeha jäi parema küljega esisuunda. Et naine ratsutamisel vastupuhuvas tuules külma ei saaks, tuli nööpkinnis teha nii, et parem hõlm läheks vasaku hõlma peale. Selleks pidi nööbirida asuma vasakul.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress