Miks on selle relva nimi Tommy Gun?

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ JA BUE KINDTLER-NIELSEN

1. JUUNI 2021

Legendaarse Thompsoni püstolkuuli­pilduja konstrueeris USA ohvitser John T. Thompson Esimese maailmasõja ajal. Kuulipilduja pidi suurendama jalaväelaste võimalusi murda välja kaevikusõjas tekkinud ummikseisust. Selleks polnud kõige tähtsam suur täpsus, vaid suur tulejõud.

Relv kasutas rasket laskemoona (11,43 mm kaliiber) ja tulistas 30-lasuliste valangutega, kuid paraku sai sõda enne läbi, kui armee jõudis püstolkuulipilduja kasutusele võtta.

Relvatootjale Colt jäi uus leiutis silma ning 1921. aastal algas relva masstootmine. Ostjaiks olid politsei kõrval ka eraisikud.

Ei kulunud kaua, kui püstolkuuli­pilduja eeliseid märkasid ka gangsterid. Mitu legendaarset kurjategijat, nagu Jack McGurn ehk Kuulipilduja Jack, korraldasid sellega tänavail tapa­talguid oma konkurentide, polit­seinike või teiste ohvrite nottimiseks. Suure nõudluse tõttu gangsterite hulgas kerkis püstolkuulipilduja hind 2000 dollarini, mis oli märksa suurem summa, kui maksis näiteks sõiduauto Ford T.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress