Miks on šotlaste lipul rist külili?

13. sajandil ilmus püha Andrease rist Šoti riigivapile ja 16. sajandist saadik ka Šoti lipule. 1606. aastal toodi šotlaste lipu rist ka Suur­britannia lipule Union Jack.

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

14. VEEBRUAR 2022

Šoti lipul olevat risti nimetatakse Andrease ristiks. Apostel Andreas löödi 60. aastal risti ja kõige varasemad allikad mainivad ainult seda, et Kreeka linnas Patrases pandi ta ladina ristile nagu Jeesus. Hilisemad allikad aga väidavad, et ta löödi külili olevale ristile, sest tema enda sõnul ei pidanud ta end Jeesuse saatuse vääriliseks.

8. sajandil viidi püha Andrease reliikvia Šotimaale, kus see tekitas püha Andrease kultuse. Säilmeid hoidnud kloostri ümber tekkis Sanct Andrease linn (šoti Saunt Aundraes, ingl Saint Andrews).

Legendi põhjal olevat püha Andreas olnud Šotimaa kaitse­pühak juba 832. aastast alates. Õhtul enne suurt lahingut Inglis­maa väe vastu lubas šotlaste kuningas Óengus II, et juhul kui šotlased võidavad, kuulutab ta Andrease riigi kaitse­pühakuks. Järgmisel päeval olid šotlaste väe kohale taevasse ilmunud just Andrease risti kujuliselt paiknenud pilved ning šotlased võitsidki.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress