Miks on USA taksod kollased?

Esimesed kollased taksod ilmusid USA tänavaile 20. sajandi alguses.

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

02. VEEBRUAR 2021

Kollased taksod tulid USA tänavaile teadaolevalt 1912. aastal, mil Albert Rockwell asutas Connecticuti osariigis Bristolis ettevõtte Yellow Taxicab Co. Legendi järgi oli Rockwell lasknud oma taksod kollasteks värvida, sest see oli olnud tema naise lemmikvärv.

Tema silmatorkavad autod muutusid peagi tuntuks üle kogu linna ning ta üritas takistada teisi taksofirmasid oma autosid kollaseks värvimast. Rock­well pidas ligi 50 kohtulahingut, ja kuigi ta sai mõne võidu, jäi kohus lõpuks selle juurde, et tal ei olnud ainuõigust kollastele autodele.

Mees, kes tegi kollase värvuse Ühendriikide taksode sünonüümiks, polnud aga Rockwell, vaid hoopiski John Hertz, kes omas vähesel arvul taksosid Chicagos. Hertz luges ühest teadusartiklist 1915. aastal, et kollane on kauge vahemaa tagant kõige silma­torkavam värv.

Muutmaks oma taksod linnapildis paremini nähtavaks, lasi Hertz need kollaseks värvida. Kliendid hakkasidki tulema. Mõne aastaga kasvas Hertzi taksopark suurlinnades 2700 autoni. Teisedki ettevõtjad mõistsid Hertzi leidlikku strateegiat ning järgisid tema eeskuju.

1969. aastal muutis New Yorgi linnavõim kõik taksod kohustuslikult kollasteks, et teha vahet registreeritud taksode ja isehakanud sõiduteenuse­pakkujate vahel, kel polnud amet­konna luba.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress