Rooma seaduste järgi tohtis toogat kanda üksnes Rooma kodanik.
© Photo Josse / Leemage / Getty Images
BUE KINDTLER-NIELSEN
1. DETSEMBER 2021
Rooma kodanikule oli tooga sama nagu tänapäeva inimesele must ülikond. Seda mähitavat ülerõivast kanti üksnes erilistel puhkudel, olulistel kokkusaamistel või pidulikel sündmustel.
Esiti kanti toogat rahuajal väljaspool kodu ja see sai rahu poeetiliseks võrdkujuks. Varase keisririigi ajal sai sellest ameti-, peo- ja õukonnarõivas. Tooga oli seotud seisusega ja selle kandmisega kaasnesid kindlad traditsioonid ja reeglid, millega toogasse rõivastatud mehed pidid arvestama. Toogat võisid kanda ainult Rooma riigi kodanikud ehk vabad mehed. Samuti oli paika pandud see, missugust värvi ja mustrit teatud seisus kanda võis.
Tooga heideti tavaliselt tuunika peale. Umbes kuue meetri pikkune poolringikujuline valge villane kangas mässiti keha ümber nii, et vasak õlg sai kaetud, ent parem õlg ja käsi jäid vabaks. Tooga selga mähkimine polnud kerge ja sageli aitasid orjad oma peremehel toogasse rõivastuda. Alusrõivas tuunika oli lihtne käeavadega üle pea tõmmatav ja põlvini ulatuv särk, mis tõmmati keskelt vööga kokku.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud