6. mail 1937 pidi õhulaev Hindenburg just maanduma, kui selle sabas puhkes tulekahju. Kõigest pool minutit hiljem oli hiiglaslik õhusõiduk tuhastunud.
© COFOD, ARHUR JR
BUE KINDTLER-NIELSEN
5. MÄRTS 2022
6. mail 1937 kella 18.30 ajal lähenes Saksa õhulaev Hindenburg – ajaloo suurim tsepeliin – Ameerika Ühendriikide linna New Jersey sildumismastile. Ootamatult juhtus aga katastroof, sest õhuhiiglase sabaosa pahvatas põlema ning kõigest pool minutit hiljem oli õhulaev üleni hävinud.
Nii Ameerika Ühendriikide kui ka Saksamaa võimud alustasid õnnetuse uurimist, kuid selgetele ja ühestele järeldustele ei jõutudki. Seepärast annab katastroof tänapäevani ainest spekulatsioonideks ja vaidlusteks.
Nüüdseks on peaaegu kõik selle ala spetsialistid ühel meelel, et õnnetuse otsene põhjus oli vesiniku leke õhulaevale lennuvõime andnud gaasimahutis. Pealegi oli New Jerseyst äsja üle käinud äikesetorm, mis suurendas staatilisest elektrist tekkiva sädeme riski. Arvatakse, et saatuslikuks saanud säde sähvatas sellel hetkel, kui meeskond heitis välja sildumisköied.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud