© Shutterstock
BUE KINDTLER-NIELSEN
1. MÄRTS 2021
Veendumus, et hobuseraud toob õnne, on tõenäoliselt tekkinud sellest, et raual aravati olevat võime halbu vaime peletada. Pealegi rautati hobuseraud seitsme naelaga ning seitset peeti õnnetoovaks numbriks. Seega seondus hobuseraud inimeste meeltes üleloomulike jõududega.
Õnne toova hobuseraua ukse kohale naelutamise komme on aga peamiselt tulnud seppade pühakust püha Dunstanist. Pärimuse järgi olevat 10. sajandil Lõuna-Inglismaal Baltonsborough’s elanud sepp Dunstani juurde tulnud saatan, kelle hobune oli ühe raua kaotanud. Saatan palus sepal valmistada hobusele uue raua. Sepp ei näidanud välja, et ta oli saatana ära tundnud, ja sepistas raua valmis. Hobuse kabja rautamise asemel haaras Dunstan saatanal hõõguvate tangidega ninast ning lõi hobuseraua hoopiski saatana kabja otsa.
Sepp lubas raua ära võtta ainult siis, kui valudes saatan tõotas, et ei sisene enam kunagi majja, mille ukse kohal ripub hobuseraud.
Arvatavasti levis see pärimus keskajal ja inimesed hakkasid hobuserauda oma kodu ukse kohale naelutama.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud