Miks toob hobuseraud õnne?

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2021

Veendumus, et hobuseraud toob õnne, on tõenäoliselt tekkinud sellest, et raual aravati olevat võime halbu vaime peletada. Pealegi rautati hobuseraud seitsme naelaga ning seitset peeti õnnetoovaks numbriks. Seega seondus hobuseraud inimeste meeltes üleloomulike jõududega.

Õnne toova hobuseraua ukse kohale naelutamise komme on aga peamiselt tulnud seppade pühakust püha Dunstanist. Pärimuse järgi olevat 10. sajandil Lõuna-Inglismaal Baltonsborough’s elanud sepp Dunstani juurde tulnud saatan, kelle hobune oli ühe raua kaotanud. Saatan palus sepal valmistada hobusele uue raua. Sepp ei näidanud välja, et ta oli saatana ära tundnud, ja sepistas raua valmis. Hobuse kabja rautamise asemel haaras Dunstan saatanal hõõguvate tangidega ninast ning lõi hobuseraua hoopiski saatana kabja otsa.

Sepp lubas raua ära võtta ainult siis, kui valudes saatan tõotas, et ei sisene enam kunagi majja, mille ukse kohal ripub hobuseraud.

Arvatavasti levis see pärimus keskajal ja inimesed hakkasid hobuserauda oma kodu ukse kohale naelutama.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress