Miks viikingid lahkusid Vinlandist?

Viikingid saabusid Vinlandi Gröönimaa kaudu.

© O. Vaering / Bridgeman Images

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. APRILL 2021

Vinland (Viinapuude maa või Karjamaa) on piirkond Põhja-Ameerikas, mille avastas 1000. aasta paiku Islandi meresõitja Leifr Õnnelik. Saaga­de põhjal tuvastasid Norra arheoloogid 1960. aastail, et Vinland asus ilmselt Newfoundlandi saarel.

Sestpeale on arheoloogid sattunud seal mitmele leiule, mis kinnitavad, et Islandi saagades nimetatud aja­järgul viibis seal 80–90 eurooplast. Muu hulgas on teadlased leidnud rauast naelu, klaashelmeid ja ehitus­jäänuseid. Miks viikingid Vinlandist lahkusid, on ebaselge. Saagade põhjal on oletatud konflikte indiaanlastega, ent on ebatõenäoline, et nood ajasid viikingid oma maalt välja. Põhjalast saabus lihtsalt liiga vähe inimesi, et põliselanikele mingit ohtu kujutada.

Viikingite lahkumise tegelik põhjus oli vast see, et viikingitel polnudki mingit plaani sinna igaveseks elama jääda. Arheoloogid pole leidnud jälgi põllumajandusest ega kariloomadest ning leitud hooned on ehitatud üks­teisele lähemale, kui oleks loogline alalise elupaiga rajamisel.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress