Miljardeid väärt kuldaare tõstetakse mere põhjast üles

Kolumbia ja Hispaania riik ning Lõuna-Ameerika indiaanlased võitlevad õiguse eest olla suure kulla-aarde õigusjärgne omanik. Kolumbialased kavatsevad väärtesemed mere põhjast üles tuua.

© Samuel Scott

JANNIK PETERSEN

1. AUGUST 2022

Vaevalt oskas keegi ette kujutada draamat, mis on hakanud hargne­ma ümber 1708. aastal brittide uputatud Hispaania galeooni San José vraki. Hispaaniasse teel olnud San José vraki asukoht tuvastati 2015. aastal. Laevavrakk lebab Kolumbia rannikust 25 kilomeetri kaugusel 600 meetri sügavusel mere põhjas. Vraki pardal on 200tonnine last, mis sisaldab kulda, hõbedat ja vääriskive.

Seitse aastat tagasi hinnati lasti väärtuseks 20 miljardit dollarit, kuid Kolumbia esindajate arvates on see palju suurem. Endine Hispaania koloonia Kolumbia teeb praegu ettevalmistusi hiiglasliku aarde mere põhjast üles toomiseks ja on selleks sõlminud kokkuleppe erafirmaga, mis tegeleb väärtuslike arheoloogiliste leidude mere põhjast pinnale tõstmisega. Firmale on antud luba uurida Cartagena linna sadamabasseini ja selle ümbrus­konna merepõhja.

Hispaania riik on aga esitanud vastu­väite, mis tugineb sellele, et kullalastis San José oli Hispaania sõjalaevastiku alus. Hispaanlased järeldavad seega, et see aare kuulub Hispaaniale. Laeva­vrakk paikneb aga Kolumbia territoriaal­vetes ja on seega füüsiliselt selle riigi valduses. Vaidluses on veel kolmaski osaline: Boliivia indiaanlaste qhara qhara hõimu esindajad leiavad, et hoopis neil on moraalne õigus suuremale osale varandusest. Just nende esi­vanemad pidid orjama surmavalt ohtlikes kaevandustes, kust kaevandati kulda ja muid aardeid, mida San José jt laevadega Euroopasse veeti.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress