Millal hakati droone kasutama sõjas?

Mehitamata lennuvahendeid kasutati sõjas juba 19. sajandi keskpaigas ehk ammu enne lennukite leiutamist. Tõsi, esialgu suurema eduta.

© Military Review

ANDREAS ABILDGAARD

30. JUULI 2022

Esimest korda dokumenteeritud ajaloos kasutati lennuvahendeid sõjalisel eesmärgil 1849. aastal, kui Austria väed piirasid Veneetsiat. Et ergutada veneetslasi kiiremini alla andma, saatsid austerlased linna kohale kuni 200 õhupalli, mis olid varustatud aegsütikuga pommidega. Paraku puhus tuul õhupallid vales suunas, nii et pommid ohustasid pigem austerlasi endid. Veneetslased kogunesid linnatänavaile nautima ootamatut etendust, mida pakkusid taevas lennelnud ning aeg-ajalt plahvata­nud õhupallid. Vähemalt üks pomm olevat tabanud ka linna.

Tänapäevases mõttes droon leiutati Esimese maailmasõja päevil. Suur­britannias konstrueeriti siis mõned raadio teel juhitavad mehitamata lennu­kid. Neid oli plaanis kasutada nii hävituslennukite pilootide treenimiseks kui ka reaalseteks rünnakuteks nii-öel­da lendavate torpeedodena. Sõjavälja­le ükski selline lennumasin Esime­se maaimasõja ajal siiski ei jõudnud.

Drooniajastu algas tegelikult Teise maailmasõja ajal, mil USA armee tellis 15 000 drooni, mis olid mõeldud vaenlase laevade ründamiseks.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress