Mehitamata lennuvahendeid kasutati sõjas juba 19. sajandi keskpaigas ehk ammu enne lennukite leiutamist. Tõsi, esialgu suurema eduta.
© Military Review
ANDREAS ABILDGAARD
30. JUULI 2022
Esimest korda dokumenteeritud ajaloos kasutati lennuvahendeid sõjalisel eesmärgil 1849. aastal, kui Austria väed piirasid Veneetsiat. Et ergutada veneetslasi kiiremini alla andma, saatsid austerlased linna kohale kuni 200 õhupalli, mis olid varustatud aegsütikuga pommidega. Paraku puhus tuul õhupallid vales suunas, nii et pommid ohustasid pigem austerlasi endid. Veneetslased kogunesid linnatänavaile nautima ootamatut etendust, mida pakkusid taevas lennelnud ning aeg-ajalt plahvatanud õhupallid. Vähemalt üks pomm olevat tabanud ka linna.
Tänapäevases mõttes droon leiutati Esimese maailmasõja päevil. Suurbritannias konstrueeriti siis mõned raadio teel juhitavad mehitamata lennukid. Neid oli plaanis kasutada nii hävituslennukite pilootide treenimiseks kui ka reaalseteks rünnakuteks nii-öelda lendavate torpeedodena. Sõjaväljale ükski selline lennumasin Esimese maaimasõja ajal siiski ei jõudnud.
Drooniajastu algas tegelikult Teise maailmasõja ajal, mil USA armee tellis 15 000 drooni, mis olid mõeldud vaenlase laevade ründamiseks.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud