Millal hakati tormidele andma nimesid?

Teise maailmasõja ajal oli USA õhujõududel tarvis operatiivset teavitust tormide liikumisest. Selguse mõttes hakati tormidele andma naisenimesid. Sugugi kõik polnud sellest uuendusest vaimustuses.

© Shutterstock

ANDREAS ABILDGAARD

21. JUULI 2022

Mõni torm sai nime juba sajandite eest. Näiteks orkaan, mis tabas 1526. aastal Puerto Ricot, ristiti San Francisco tormiks, sest see langes 4. oktoobrile ehk pühak Franciscus Assisis­ti päevale.

Sageli on tormid saanud nime piirkonna järgi, mida need on tabanud, näiteks 1938. aasta Uus-Inglismaa orkaan.

Praegune komme anda tormidele ja orkaanidele nimi pärineb 1944. aastast. USA õhujõudude Hispaania vaatlusjaama töötajad andsid tormidele oma naiste ja pruutide nimesid. Need olid mõeldud asutuse­siseseks pruukimiseks, et eri torme ja muid ilmastikunähtusi selgesti eristada. Seda märkasid peagi USA õhujõudude teised meteoroloogid ning võtsid kombe üle. Naisenimede asemel hakati kasutama foneetilise tähestiku sõnu.

Avalikkuse ees neid nimesid esialgu siiski ei kasutatud, sest kardeti, et see mõjub ebasoliidselt.

1950. aasta augustis ja septembris tekkis USA rannikul kolm troopilist tsüklo­nit korraga. Neist oli ajakirjanduses keeruline rääkida, ilma et need oma­vahel segi läheksid. Sestap otsustati hakata tormidele antud foneetilisest tähestikust pärit nimesid (Baker, Dog, Easy) kasutama ka avalikkuse ees. Paraku võeti juba 1952. aastal vastu uus rahvusvaheline foneetiline tähestik. Nüüd ähvardas uus segadus, mis oli põhjusta­tud vana ja uue tähestiku segiminekust. Seetõttu otsustatigi naasta idee juurde anda tormidele naisenimed.

Nii meteoroloogidele kui ka laiemale publikule see idee meeldis, sest see aitas orkaane selgesti eristada, eriti piirkonnis, mida tabasid regulaarselt järjestikused marud. Naisõiguslased on aga avaldanud protesti, miks antakse hävitavatele tormide­le just naisenimesid. Alates 1970. aastaist on kasutatud ka mehe­­nimesid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress